Tommi Vasankarista TuTo ry:n uusi puheenjohtaja
SeuraJulkaistu: 23.11.2023 20.17

Tommi Vasankarista TuTo ry:n uusi puheenjohtaja

Turun Toverit ry:n 23.11.2023 pidetyssä syysvuosikokouksessa valittiin seuran uudeksi puheenjohtajaksi 1.1.2024 alkaen Tommi Vasankari.

Lääketieteen tohtori, pitkän linjan tutolainen Tommi Vasankari toimii UKK-instituutin johtajana ja omaa pitkän uran liikunnan parissa. Hän on toiminut muun muassa Suomen urheiluopiston lääkäriaseman johtajana Vierumäellä, Suomen Olympiakomitean ylilääkärinä sekä terveysliikunnan professorina Turun yliopistossa. Lisäksi Turun yliopiston liikuntafysiologian dosentti Vasankari on Maailman terveysjärjestön HEPA Europe -verkoston hallituksen puheenjohtaja. Hänen erityisalaansa on liikunnan ja ravitsemuksen terveysvaikutusten tutkimus.

Vasankari tuokin seuraan vahvaa urheilullista sekä strategista osaamista. Hänen asiantuntijuutensa on seuran kehittymiselle arvokas tuki.

TuTo ry kiittää Jorma Hellsteniä usean vuoden puheenjohtajuudesta ja panostuksesta seuraan ajanjaksona, joka oli koronan myötä vähintäänkin haastava.

Kuvassa nykyinen puheenjohtaja Jorma Hellsten, TuTo ry:n toiminnanjohtaja Sini Santala sekä 1.1.2024 aloittava uusi puheenjohtaja Tommi Vasankari.

Turun Toverit ry

Sepänkatu 5b, 20700 Turku

toimisto@tuto.fi


Y-tunnus: 0142329-1